Menu

Dębica

Dębica to miasto położone w południowej części Polski, na zachodzie województwa podkarpackiego. Leży nad brzegiem rzeki Wisłoki na północnym krańcu Pogórza Strzyżowskiego. W miejscowości swoją siedzibę mają władze powiatowe. W skład powiatu dębickiego wchodzą następujące gminy: Dębica, Brzostek, Pilzno, Czarna, Jodłowa oraz Żyraków. Miasto zamieszkuje obecnie 46 tysięcy mieszkańców. Powierzchnia miasta to 33,83 km².

Miasto jest bardzo dobrze skomunikowana. Wzdłuż Dębicy przebiega droga krajowa DK 94, z kolei kilka kilometrów na północ znajduję się autostrada A4. Przez miasto przebiega także linia kolejowa.

W mieście funkcjonuje szpital powiatowy znany pod nazwą Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy. W placówce mieści się 18 oddziałów, m. in. oddział chirurgii ogólnej, oddział noworodków i wcześniaków, oddział neurologii, oddział okulistyczny, oddział psychiatryczny czy też oddział dziecięcy. W placówce wykonuje się szereg badań diagnostycznych, do których zaliczyć można badania tomograficzne, laparoskopowe, mammograficzne, endoskopowe i angiografii. Ponadto, w Dębicy mieści się kilka przychodni rejonowych oraz kilka niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Dębica to ważny na mapie Podkarpacia ośrodek przemysłu gumowego, chemicznego i spożywczego. Głównym pracodawcą w mieście jest Firma Oponiarska „Dębica” SA, obecnie należąca do koncernu Goodyear, a niegdyś znana jako „Stomil”. Inne prężnie funkcjonujące zakłady z okolicy to m.in. Śnieżka, Olimp Labolatories oraz Tikkurilla.

W Dębicy znajdziemy również wiele zabytków. Do najważniejszych z nich należą: park miejski, cmentarz wojskowy, cmentarz żydowski, synagoga, dawny Pałac Raczyńskich przy Placu Gryfitów, zespół klasztorny Sióstr Służebniczek Dębickich i kościół pw. Świętej Jadwigi liczący sobie niespełna 500 lat. Przyjezdni turyści często odwiedzają również pobliskie miejscowości, w których można zapoznać się z historycznymi obiektami pochodzącymi z czasów II wojny światowej, np. Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie–Osiedlu gdzie możemy zobaczyć rekonstrukcję obozu pracy lub muzeum w Bliźnie – miejscu przeprowadzania testów rakiet V-2.

realizacja: StudioPixel.eu